Skolyoz Tedavi Edilebilir Bir Rahatsızlıktır

Skolyoz Tedavi Edilebilir Bir Rahatsızlıktır

Skolyoz olarak da adlandırılan omurga eğriliği, çoğunlukla büyüme çağında teşhis edilen bir hastalıktır. Farklı nedenler ile omurların sağa ve sola eğrilmesi ya da kendi etrafından dönmesi ile gelişen bu rahatsızlık, küçük yaşlarda başlar ve tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda kişinin yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyebilmektedir. Toplum içerisinde görülme sıklığı% 0.2-6 arasında değişen bu omurga deformitesi, tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Özel Medicabil Hastanesi olarak travma ya da doğumsal gelişim bozuklukları nedeniyle gelişen skolyozun teşhisi ve tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Peki, skolyoz tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz, erken dönemdeki hastalarda belirti göstermeyebilir. Bunun yanında skolyoz belirtileri kendisini gösterse de ciddi şikâyet oluşturmadığı için kişi tedavi için harekete geçmemektedir. Bu nedenle okul taramalarında ya da başka rahatsızlıkların teşhisi için çekilen röntgen grafilerinde tesadüfen fark edilebilir. Bunların yanında ailelerin doktora başvurmasının en önemli nedeni görüntü bozukluğudur. Kürek kemiklerinde, bel kıvrımlarında ve meme seviyesinde asimetri öncelikle gözlenen durumlardır.

Skolyoz teşhisi ancak çocuğun muayenesi ile gerçekleştirilebilir. Çocuk öne eğildiğinde bir tarafa eğildiği ve diğer tarafta kaburga kabarıklığı göze çarpar. Bu görünüm ise “rip hump” olarak adlandırılır. Yine röntgen filmi çekilir ve eğriliğin büyüklüğü ile eşlik eden kemik yapıya ait kalıtsal bir bozukluk olup olmadığı kontrol edilir. Diğer taraftan hastadan kemik sintigrafisi, bilgisayarlı tomografi (CT) ve manyetik rezonans (MR) tetkikleri talep edilebilir.

Bunların yanında skolyoz nadir de olsa kendiliğinden gerileyebilir. Ancak büyüme çağının başında tespit edilen skolyozun nasıl ilerleme kaydedeceği tahmin edilemez. Skolyoz tedavisi ise omurga eğriliğinin ilerleme riski dikkate alınarak belirlenir. Bu anlamda farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu yöntemler ise şöyledir:

  • İzleme ve sürekli takip
  • Skolyoz egzersizleri ve rehabilitasyon uygulamaları
  • Korse uygulamaları
  • Cerrahi

Skolyoz tedavisisırasında korse tedavisinden gerekli sonuç elde edilemezse ve Cobb açısı 50 derece üzerinde ise cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Bunun yanında özellikle 7 yaşından itibaren 15 derecenin üzerinde skolyozu bulunan bireylerde egzersiz programları da etkili olabilmektedir. Skolyoz rahatsızlığının tedavi süreci kısaca anlatıldığı gibidir. Ancak daha detaylı bilgi almak için Özel Medicabil Hastanesi ile iletişime geçebilir, Ortopedi ve travmatoloji alanında uzman hekimlerden randevu alabilirsiniz.https://www.medicabil.com/blogDetay.aspx?yNo=39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir