Romatoid artrit hastalarına özel şişe açma aparatı üretildi

İSTANBUL- HALİL İBRAHİM BAŞER

Halk arasında, “bağışıklık sisteminin vücudundaki çeşitli eklemlere saldırmasına yol açan kronik, yangılı bir bozukluk” olarak bilinen romatoid artrit hastalığı, dünyayla beraber Türkiye’de de son dönemde artış gösterdi. Her 100 kişiden birinde görüldüğü belirtilen hastalık, en sık 20 ile 40 yaşları arasında görülüyor.

Eklemlerdeki ağrı ve aşınmaya bağlı olarak kişide önemli oranda hareket kaybına yol açabilen hastalık, eklem ve kaslarda zayıflığa neden olmasıyla kişilerin özellikle el ve ayaklarını kullanamamasına yol açıyor. Bundan dolayı da hastalar yürümeden, su içmeye, yemek yemeye kadar en temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin icat ettiği ve “koza” ismini verdiği açacakla, söz konusu hastalar en önemli sorunlarından birinden kurtulabilecek. Ellerini kullanmakta zorluk çeken hastalar, bu aparatla su, gazoz, soda, kavanoz gibi şişelerin kapaklarını rahatça açabilecek.

“Hastaların önemli bir sorunu ortadan kalkacak”

Proje danışmanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığın neredeyse bir insanın tüm hayatını kapsadığını söyledi.

Erken teşhisin tedavi için hayati önemde olduğunu belirten Özbek, “Hastalık, tedavi edilmeyen hastaların yaşam süresini 10 yıl kadar kısaltıyor. Aynı zamanda yaşam kalitesini önemli derecede azaltıyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nde bir hastanın hayatını kolaylaştıracak tasarım dersi vardı. Ben ve bir hastamız bunu öğrencilere anlattık. Çok sayıda proje yapıldı. Birinci olarak bu aparat seçildi. Seri biçimde üretilirse hastaların büyük çoğunluğunun yaşadığı sorunu ortadan kaldırabilecek bir aparat bu.” dedi.

Prof. Dr. Özbek, romatoid artrit hastalarının en önemli sorunlarının ellerini kullanamamaları olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Hastalar musluğu, anahtarı çeviremez, kapıyı, suyun kapağını açamaz. Kendi bakımını yapamaz. Su içmeyi dahi yardım alarak yaparlar çünkü kapağını açamazlar. Bu aparat onu kolaylaştıracak. Üzerinde her türdeki, boyuttaki şişeleri açabilecek 4 çukur var. Çengel şeklinde açıcı da var. Kavradığı zaman kapağı rahatlıkla açabiliyorlar. Şişe kapakları için dizayn edilmiş. Hastalar rahatlıkla aparatı kavrayıp, kapakları açabiliyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir