Mavi ışık biyolojik saati bozuyor

İSTANBUL – ZEHRA MELEK ÇAT

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Açıkalın, elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığın beyindeki bazı bölgelere ulaşarak biyolojik saati bozduğunu belirterek, “Biyolojik saatin bozulması vücuttaki dengeleri altüst ediyor.” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Banu Açıkalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanımı her geçen gün artan cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon gibi elektronik cihazların ekranından yayılan mavi ışığın sadece gözleri değil, tüm vücudu etkilediğini söyledi.

Günde iki saatten fazla telefon, tablet, televizyon gibi elektronik cihazlara maruz kalmanın kuru göz ve odaklanma sorunları ortaya çıkardığını dile getiren Açıkalın, “Kullanıcılarda gözlerde batma, yanma, yabancı cisim hissi ve net görememe şikayetleri oluşuyor. Bu şikayetler kişinin yaşam kalitesini ve iş performansını olumsuz yönde etkiliyor. Kişi özellikle kontakt lens kullanıyorsa bu şikayetler daha belirgin oluyor ve kontakt lensin gözde yaratabileceği riskler artıyor.” dedi.

Mavi ışık sadece gözleri etkilemiyor

Açıkalın, elektronik cihazların ekranlarından yansıyan mavi ışığın yan etkilerinin sadece gözle sınırlı kalmadığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Gözümüzden içeri giren mavi ışık, beynimizde bazı bölgelere ulaşarak biyolojik saatimizi bozuyor. Biyolojik saatin bozulması vücuttaki dengeleri altüst ediyor. Bu nedenle kanser, obezite ve şeker hastalığı gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle çocuklar bu hastalıklar için çok ciddi tehlike altındadır. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile ampul ve floresan lambaların yerini mavi ışık ve fosfor içeren LED ışıklandırmalar aldı. Bu yüzden mavi ışık tehlikesi maalesef arttı. Özellikle gece uykusundan önce bu ışığa maruz kalmak vücudumuz için en önemli yenilenme dönemi olan uykuyu olumsuz etkilemektedir. Düzenli uyku sağlıklı yaşam için olmazsa olmazdır. Uykunun bozulması göz kuruluğunu, kişinin ruh halini ve gündüz performansını çok olumsuz yönde etkiler.”

6 üzerine düşünceler “Mavi ışık biyolojik saati bozuyor

  1. Abdul Samet Yıldırım

    Bende gece olunca gözüm ağrımasın diye sürekli mavi ışık kullanıyordum. Bundan sonra daha dikkatli olurum.

  2. Şahin Gökyazı

    Uzun zamandır tüm teknolojik cihazlarım da mavi ışık filtresi kullanmaktayım ve herkese tavsiye ederim.

  3. hamza

    açıklamayı bir kezdaha okuyunn bence şuan nerdeyse herkez minimum elinde telefonla dolaşıyor bu gösteriyorki yaşlanınca hepimiz hatırlama güçlükleri çekecegiz “elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığın beyindeki bazı bölgelere ulaşarak biyolojik saati bozduğunu belirterek, “Biyolojik saatin bozulması vücuttaki dengeleri altüst ediyor “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir