Kendisi gibi diyabetli anne ve babasının en büyük yardımcısı oldu

GİRESUN – Atakan Çıtlak

Giresun’da yaşayan 44 yıllık diyabet hastası Zekiye Yılmaz (49), hastalıkla ilgili edindiği bilgi, birikim ve tecrübeleri, kendisinden yıllar sonra diyabet teşhisi konulan annesi ve babasının tedavi sürecine aktarıyor.

Diyabet teşhisi 4,5 yaşındayken konulan, Giresun Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Zekiye Yılmaz, insülin pompasının yanı sıra 11 çeşit ilaç kullanıyor. Anne ve babası da diyabet hastası olan Yılmaz, diyet programlarının yanı sıra tedavi sürecinde anne ve babasının en büyük yardımcısı.

Yılmaz, hastalığının teşhisinin 4,5 yaşında konulduğunu ve ilk yıllarda zorlu bir tedavi süreci geçirdiğini söyledi.

Çocukluğu ve okul dönemlerinde sık sık hastaneye yattığını vurgulayan Yılmaz, ilerleyen yıllarda ise hastalığıyla yaşamayı öğrendiğini kaydetti.

Şeker ve şeker içeren ürünlerin yasak olması nedeniyle çocukluğunda ramazan bayramlarını hiç sevmediğini aktaran Yılmaz, “Çocuksunuz ve herkes şeker yiyor. Siz yiyemiyorsunuz, çünkü yasak. Anneannem mısır unundan helvalar yapardı ancak yiyemezdim. Ne çok isterdim yemeyi.” dedi.

“Bir çok yiyeceğin tadını halen bilmiyorum”

Yılmaz, başta tatlılar olmak üzere birçok yiyeceğin tadını halen bilmediğini, bunun kendisinde hep bir özlem olarak kaldığını ifade ederek, “Hatta yakınlarıma vasiyetim bile var, ölmeden bir kilo tatlı yemek için. Zaman zaman şeker düşüklüğünde alıyorum ancak normal şartlarda tadını bilemiyorum. Başta tatlılar olmak üzere birçok yiyeceğin tadını halen bilmiyorum.” diye konuştu.

Annesi ve babası da diyabet hastası

Zekiye Yılmaz, annesi Hacer Yılmaz’a 10, babası Alaattin Yılmaz’a ise iki yıl önce diyabet teşhisi konulduğunu söyledi. Yılmaz, “Kendi bilgi, birikim ve tecrübelerimi onların tedavi süreçlerine aktarıyorum. Diyet programlarından ilaçlarının düzenli kullanımına kadar her konuda kendilerine yardımcı olmaya çalışıyorum” dedi.

Anne Hacer Yılmaz, kızının adeta kendisinin doktoru olduğunu vurgulayarak, “Yaşantısını diyabete göre ayarladı. Çocukluğu döneminde biz onun tedavisine yardımcı oluyorduk, şimdi o bize. Onun tecrübe ve bilgilerinden babası da ben de yararlanıyoruz. Tedavi sürecimizde bize çok faydası oluyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir