Kalp kulakçık duvarına robotik müdahale

İSTANBUL – Abidin Mutlu Bozdağ

Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Burak Onan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 yaşındaki Barış Karakoç’un koşarken nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayeti ile kendilerine başvurduğunu söyledi.

Hastanede gerekli testler yapıldıktan sonra hastanın kalbinde birtakım damarsal anomalilerle karşılaştıklarını ve kalp damarlarında bazı dönüş problemleri olduğunu belirten Onan, bunun tıp literatüründe çok sık karşılaşılan bir durum olmadığını ifade etti.

Onan, bu problem nedeniyle hastanın vücudunda kirli ve temiz kanın birbirine karıştığını anlatarak, “Normalde kalbin iki kulakçığı, iki de karıncık bölgesi var. Akciğerlerden gelen temiz kan, kalbin sol kulakçığına açılıyor. Sol kulakçık kalbin temiz kanını taşıyan bölgesi. Barış’ın sol akciğerine temiz kanı taşıyan toplardamarları, sol kulakçık yerine sağ kulakçığa açılıyordu, biz bunun düzeltme ameliyatını yaptık” diye konuştu.

“Operasyonun çocuk yaşta robotik yöntemle yapılmış bir örneği yok”

Ameliyatın normalde göğüs kafesi açılarak yapıldığını kaydeden Burak Onan, şu bilgileri verdi:

“Çocukluk çağında özellikle çocuklarda göğüs kafesi açılarak, göğüs kemiği kemik açılarak yapılan bir ameliyat. Biz, farklı bir yöntemle robotik cerrahi yöntemiyle bu zor ve nadir olan problemi düzelttik. Öncelikle sağ ve sol kulakçıkları birbirinden ayıran duvarı ortadan kaldırdık, ardından sol taraftan gelen temiz kanın yine sol kulakçıkta kalması için kalbin duvarının yerini değiştirmiş olduk. Yeni bir duvar oluşturduk kalbin iç kısmında. Bunu da robotik cerrahiyle gerçekleştirdik. Bu ameliyat şekli bizim literatür taramamıza göre ilk defa yapılmış bir ameliyat. Başarıyla gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz.” 

Onan, Barış Karakoç’un, robotik cerrahi ile göğüs kafesini açmadan birkaç kesi ile ameliyat edilmesi sayesinde kısa sürede sosyal hayatına geri döndüğünü anlatarak, “Barış ameliyat sonrası bir gün yoğun bakımda kaldı birkaç saat içinde solunum cihazından ayrıldı. Servise çıkabilecek hale geldi tedbir amacı ile o geceyi yoğun bakımda geçirdi. 3 günlük hastane yatışının ardından iyileşerek hayatına çok mutlu ve sağlıklı şekilde devam ediyor. Bunu sağladığımız için ekip olarak büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Barış Karakoç ise operasyon öncesi yürürken ve koşarken nefes darlığı ve çabuk yorulma yaşadığını belirterek, “Çok şükür operasyonun ardından sağlığıma kavuştum. Hocalarımız titizlikle çok büyük bir çalışma örneği sergilediler. Şu anda sağlığıma kavuştum ve yaşıtlarım gibi aktivitelerde bulunacağım için çok mutluyum. Operasyonda emeği geçen başta Burak Onan hocam olmak üzere tüm sağlık ekibine şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir