Kadınlarda kansere bağlı ölümlerde meme kanseri ilk sırada

EDİRNE (AA) –

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer, 40 yaşından sonra her kadının meme kanserine karşı ultrasonografi ve mamografi çekilmesi ve doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini belirtti.

Meme kanserinin kadınlarda en çok görülen kanser türlerinin başında geldiğini vurgulayan Sezer, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerde de meme kanseri en önde geliyor. Meme kanserinde erken tanı yapıldığında tedavi edilebilir kanserlerden. Eğer meme kanserini erken evrede teşhis edersek gerek cerrahi gerekse de tıbbi tedavileri başarıyla yapabiliyoruz. Bundan dolayı meme kanserindeki sloganımız, 1 dakikanızı kendinize ayırın ömrünüz kurtarın.” dedi.

Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olduğunu hatırlatan Sezer, kadınlardaki meme farkındalığının ve erken tanının kanserin önlenmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

Kadınların kendilerinin meme kontrolü yapması gerektiğinin altını çizen Sezer, “Burada önemli olan şey sadece kanseri erken yakalamak değil. Farkında olunması gereken şey meme sağlığıdır. Her kadın memesinin farkında olmalı. Memesindeki değişiklikleri bilmeli. Bu anlamda da kadınların kendilerini meme muayenesi etmesi en önemli faktörlerin başında geliyor. 20-40 yaş arasındki her kadın adet döneminin bitmesinden birkaç gün sonra kendi kendine meme muayenesi yapmalı.

Aynanın karşısına geçip memesini, meme başını, koltuk altını kontrol etmeli. Meme başından akıntı olup olmadığını, meme başında çökük olup olmadığını ya da memesinde normal durumun dışında bir değişiklik var mı bunlar kontrol edilmeli. 40 yaşına kadar her kadının bunu yapmasını ve 3 yılda bir hekim kontrolünden geçmesini öneriyoruz. 40 yaşından sonra ise her yıl ultrasonografi ve mamografi çekilmesi gerekli. Tabii bunun yanında memesinde oluşabilecek tüm değişikliklerin farkında olması ve gerektiğinde doktora başvurması gerekli. Bu farkındalık olduğunda biz hekimler olası şüpheli durumlarda hemen durumu inceleyip üzerine gidiyoruz ve herşeyi erkenden ortaya çıkarıyoruz.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Gökhan Zobar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir