Efemera Nedir ?

Efemera Nedir?

Sahaf, antika, müzayede veye mezat terimlerine aşina olanların yakından bildiği bir terim olan efermera bazılarımıza yabancı gelebilir ancak aslında hepimizin özel hayatımızda birkaç kez ufak çaplı efemeristlik, efemera koleksiyonu, yapmışlığımız vardır. Efemera 1980’lerden sonra Yunanistan etkisiyle Türkiye’ye gelen bir konsepttir ve bu zamandan sonra sahaf dükkanlarının bir parçası olmuştur.

Tanım olarak efemera, gündelik yaşamda kullandığımız özellikle kağıt türünde malzemelerin biriktirilmesi şeklinde ortaya konan bir koleksiyon türüdür. Hepimiz geçmişte biraz efemeristlik yaptık demiştim değil mi, hangimiz bize hatırlamak istediğimiz bir günü anımsatması için bir sinema ya da tiyatro biletini, sevdiğimiz birinden gelen bir mektubu ya da değerli bulduğumuz çikolata veya başka bir şeyin ambalajını saklamadık ki?

Efemera koleksiyonları genelde belirli bir temayı takip etse de genel koleksiyon yapanlar da vardır. Genel koleksiyon yapanlar belirli bir temada veya konuda yoğunlaşmaya çalışmaz ancak tematik koleksiyonlarda kartvizit, mektup, poster gibi belirli bir türdeki materyaller veya özel bir kuruma ait belgeler gibi belirli bir konuya ait materyaller biriktirilir.

Efemera türleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Kısa süreli bir amaç için düzensiz olarak üretilen belgeler; seçim broşürleri, el ilanları
  • Yararlılığı değişken olan belgeler; mektup, reçete, prospektüs, kullanma talimatları
  • Gerçek değerleri zamanla anlaşılan belgeler; gazete nüshaları, genelgeler, fotoğraflar
  • Biriktirmek amacıyla üretilmeyen belgeler; antetli zarf, kartvizit, noter evrakları
  • Bir amaç için üretilen belgeler; tanıtım broşürleri, müze giriş biletleri, uçak ikaz kartları
  • Resmi veya gayri resmi evrak hükmünde olan belgeler; tapu, fatura, makbuz, davetiyeler
  • Koleksiyoncular tarafından koleksiyon malzemesi olarak da değerlendirilebilinen belgeler; posta kartları, posterler, rozetler, sinema afişleri
  • Günlük yaşama ait belgeler; tarifeler, tebrik kartları, haritalar, sertifikalar, senetler, ulaşım biletleri.

Günlük yaşamın ayrıntılarını belgeleyen bu materyaller geçmişe, kültürel ve tarihi çalışmalara ışık tutmaktadır ve gelecek kuşaklar için hatırı sayılır bir değere sahiptir. Efemeralar sahaflardan satın alınabildiği gibi online sahaflar ve mezatlarda da bulunabilmektedir. Eğer siz de açık arttırma heyecanıyla efemera sahibi olmak isterseniz kitantik.com’daki online mezatlara katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir