Creative Commons Nedir

tarafından
87
Creative Commons Nedir

Creative Commons (CC), içerik oluşturucuların çalışmalarını halka açık hale getirirken kullanmaları için ücretsiz lisanslar sağlayan uluslararası olarak aktif, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu lisanslar, yaratıcının başkalarının belirli koşullar altında çalışmayı önceden kullanmasına izin vermesine yardımcı olur.

Bir çalışma oluşturulduğunda, örneğin bir dergi makalesi yazıldığında veya fotoğraf çekildiğinde, bu çalışma otomatik olarak telif hakkıyla korunur. Telif hakkı koruması, başkalarının işi kopyalama veya çevrimiçi hale getirme gibi belirli şekillerde kullanmasını engeller.

CC lisansları, eserin yaratıcısının başkalarının işi nasıl kullanmasını istediğini seçmesine izin verir. Bir içerik oluşturucu çalışmalarını bir CC Lisansı altında yayınladığında, halkın üyeleri bu işle ne yapabileceklerini ve yapamayacaklarını bilirler. Bu, yalnızca işi Lisansın izin vermediği bir şekilde kullanmak istediklerinde yaratıcının iznini almaları gerektiği anlamına gelir.

Harika olan şey, tüm CC lisanslarının eserlerin eğitim amaçlı kullanılmasına izin vermesidir. Sonuç olarak, öğretmenler ve öğrenciler, içerik oluşturucunun iznini almadan CC çalışmalarını özgürce kopyalayabilir, paylaşabilir ve bazen değiştirebilir ve mix yapabilirler.

Standart hak ve yükümlülükler

CC, her biri halkın malzemeyi farklı şekillerde kullanmasına izin veren altı temel lisans sağlar. Farklı CC lisansları olsa da, tüm CC lisansları belirli standart hak ve yükümlülükleri içerir.

Kullanıcı hakları

Her Creative Commons lisansı size şu izinleri verir:

  • Çalışma (örneğin kopyalayın. işi indirin, yükleyin, fotokopi çekin ve tarayın);
  • İşi dağıtın (örn. çalışmanın kopyalarını öğretmenlere, öğrencilere, velilere ve topluma sağlayın);
  • İşi görüntüleyin veya gerçekleştirin (örn. sınıfta bir ses kaydı veya film oynatın veya ebeveynlere bir oyun sahneleyin);
  • İşi iletin (örn. çalışmayı okul internetinde, öğrenme yönetim sisteminde veya bir sınıf blogunda çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirin); ve
  • Çalışmanın kopyalarını biçimlendirebilirin (örneğin, müziğin bir MP3 sürümünü bir CD’ye veya bir filmin MP4 sürümünü sınıfta oynatmak için bir DVD’ye kopyalayın).