Bir ameliyatla hem baypas oldu hem tümörü alındı

KÜTAHYA

Kütahya’da, göğsünde sıkışma ve baskı şikayetiyle yakınları tarafından hastaneye kaldırılan 70 yaşındaki Ali Rıza Öztuna, yaklaşık 7 saatlik operasyonla hem baypas oldu hem de kalbine yakın yerde bulunan 17 santimetre büyüklüğündeki tümörden kurtuldu.

Öztuna, yakınları tarafından, göğsünde hissettiği ağrı nedeniyle Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.

Kalp krizi geçirdiği belirlenen ve ilk müdahalesi yapılan Öztuna’da, kalbe yakın durumda yaklaşık 17 santimetre büyüklüğünde ve tıp literatüründe az rastlanan bir kitle olduğu tespit edildi. Baypas yapılan Öztuna’dan ameliyat sırasında tümör de çıkarıldı.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Aslı Gözüaçık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Öztuna’yı yoğun bakımdan ivedilikle ameliyata aldıklarını ve operasyona başladıklarını anlattı.

Öztuna’ya ilk önce baypas uyguladıklarını belirten Gözüaçık, şöyle konuştu:

“Operasyona başladığımızda damarları açmanın yanı sıra kitlenin varlığından haberdardık ama bu kadar büyük bir kitle beklemiyorduk. İlk önce baypas yapıp kalbi rahatlattık. Sonrasında ise sağ akciğerin komşuluğunda kalp zarına ve büyük damarlara yapışık dev bir kitle gördük. 4 damar baypasın yanı sıra dev bir tümörü de çıkardık. Yaklaşık 7 saat süren bir operasyon oldu. Bu yaptığımız operasyon ve kitle büyüklüğü tıpta pek rastlanan bir şey değil, oldukça nadir bir durum. 4 damara baypas yapıp böyle bir tümörü çıkardıktan sonra hastamızın yeniden sağlığına kavuşmuş olması bizi çok mutlu etti.”

Başarılı operasyonla yeniden sağlığına kavuştuğunu anlatan Ali Rıza Öztuna da emeği geçen doktorlara ve ekibine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir