Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

tarafından
102
Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

Adres kodu nedir? Nasıl Öğrenilir?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, geride bıraktığımız günlerde var olan sistemin getirdiği sorunlar sebebiyle her haneye adres kodu verileceğini açıklamıştı. DASK’ın paylaştığı bilgiye göre adres kodu dönemi resmen başladı. İşte “adres kodu nedir, nasıl sorgulanır?” sorusunun yanıtı!

Adres kodu sorgulama nasıl yapılır?

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi Deprem Araştırma Komisyonu görüşmelerinde yeni adres sistemi ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, PTT Kargo’nun kendi web ara yüzünü kurduğunu ve çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı. Yazıcı, BTK, İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve diğer kargo firmalarıyla görüşmelerin devam ettiğini belirtmişti.

Adres kodu nedir?

Adres kodu ülke sınırları içerisindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numaradır. 1 Mart 2013’den itibaren mecburi deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve daha pek çok işlemde kullanılmaya başlanmıştı. Bundan sonrası için de genel itibari ile Nüfus ve Vatandaşlık işlerinde de kullanılan adres kodu sorgulama adımlarını sizler için hazırladık.

1.Adım: DASK’ın oluşturmuş olduğu Adres Kodu Sorgulama sayfasına burdan giriş yapın.

2.Adım: Sorgulama sayfasında “adres kodunu öğren” kutucuğunu işaretleyip, aşağıdaki il, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgilerini açılır menüden seçip devam edin.

3.Adım: Bu adımda cadde, sokak, bulvar, bina veya site adı ve numarasına göre sorgulama yapıp oturduğunuz binayı seçin.

4.Adım: Binanızı seçtikten sonra adres kodunuzu görmek için iç kapı numaranızı da açılan listeden seçin.

5.Adım: Yukarıda beyan ettiğiniz adresinize ait bina kodu ve adres kodunuzu görüntüleyebilirsiniz.