Bilgi ÖzetiBilgiozeti.com

motosiklet ne zaman bulundu özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

motosiklet1855 yılında Alman Henry Hildebrand bir bisiklete küçük bir buhar motoru takmayı akıl ederek ilk mo­tosikleti icat etti. Önce iki, sonra da dört zamanlı motorlar sayesinde motosiklet yapımı giderek geliştiril­di. Birinci Dünya Savaşı sırasında İn­giltere’de ilk büyük silindirli moto­sikletlerin (BSA) ve Amerika Birle­şik Devletleri’nde de Harley David­son ve İndiana modellerinin ortaya çıkmasıyla bu alanda büyük bir atı­lım yapıldı. Günümüzde motosiklet, otoyollarda, başı miğferli, deri ceket­li gençlerin bindiği, son derece hızlı giden, güçlü bir araçtır. Karayolu po­lisi, otomobil sürücülerini izlemek veya konvoylara, cankurtaranlara eş­lik etmek için motosiklet kullanır.

moda bîr spor

Motosiklet sadece bir ulaşım aracı olmaktan daha çok, özellikle son yıl­larda *moda olan bir spor aracıdır ve onu kullanmak için,*hız ve he­saplı tehlike tutkusu gibi, motor gü­rültüleri içinde uzun geziler yapmak­tan zevk alma gibi, yollarda birbirini tanıyıp selâmlaşan büyük «motosikletliler çetesi »ne katılmaktan duyu­lan memnunluk gibi bazı özelliklere sahip olmak gerekir.Büyük yarışlardan (her yıl Sahra’yı aşan Orion yarışı gibi) başka, çe­şitli motosiklet yarışları vardır.

hız ve mukavemet

Hız yarışları kapalı daire halinde bir pistte yapılır ve 125 sm3, 350 sm3, 500 sm3, 750 sm3, 900 sm3 gibi deği­şik silindir hacimlerine göre çeşitle­nen değişik sınamaları kapsar. Mu­kavemet yarışları da aynı ilke üzeri­ne kurulmuştur, ama çok daha uzun sürer (yirmi dört saatlik Liege yarı­şı, Bol d’Or).

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>