Bilgi ÖzetiBilgiozeti.com

Lazer ışını nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer ışınlarıBütün lambalarda fotonlar (ışık tanecikleri), yağmurun ıslattığı bir ağaçtan düşen damlacıklar gibi, rasge­le saçılır. Laser ışını ise üstüne yukarıdan su dökülen ve sık sık silkelenen kü­çük bir ağaca benzer: böylece ona düzenli olarak ışık tanecikleri verilir ve silkeleme yoluyla onda dalgalar yaratılır. Bu dalgaların her biri bir foton sağanağı yaratır. Bunca ışık taneciğini kapsadığına göre laser ışını inanılmaz derecede güçlüdür: ince bir çelik levhaya yöneltilirse onu deler;.Ay üzerine yer­leştirilen aynalar tarafından yansıtı­lınca, Dünya-Ay uzaklığını tam tamı­na metresine kadar belirtir; bir tan­ka yerleştirilirse, düşman tanklarının uzaklığını ölçer; denizaltılarm yön bulmasını sağlar v.b.

Laser ışınları o kadar yoğundur ki, erimeyen maddeleri bile eritir ve mikroskopik kaynak yapmayı sağlar. şimşekten hızlı çakan bir laser ışını, ağtabakayı gözün dibine yeniden ya­pıştırabilir ve bu tabakanın kopma­sından (dekolman) ileri gelebilecek körlüğü önleyebilir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>