Bilgi ÖzetiBilgiozeti.com

4g teknolojisi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

4g teknoljisiYeni nesil 4 G teknolojisinde mobil ağlarda en büyük sunacağı hizmet hızlı veri aktarımı olacak.2015 yılında Türkiye’de bazı mobil hizmet sağlayıcıları 4G ağlarını kurmaya başladı. Mobil devrimde 4G teknolojisi ile birlikte, 4G’nin daha hızlı internet hizmet sunması ile neler değişeceğini inceleyeceğiz. Kullandığımız akıllı telefonlar ne kadar iyi ve üstün olsa bile hızlı bir internet olmayınca hiç bir tad vermiyor. Hatta bazılarımız telefonun şarjı çabuk bitiyor diye akıllı telefonları 2G ye düşürüp bir de interneti kapatınca Akıllı telefonumuz eskiden kullandığımız Nokia 3310 dan farkı kalmıyor.

Dünya genelindeki eğilimlere baktığınızda da kullanıcıların mobil ağlardan beklentisinin sesli görüşmeden mobil veriye doğru kaydığını görüyorsunuz. Ericsson’un verilerine göre 2009 yılından itibaren mobil operatörler üzerinden işleyen veri trafiği ses trafiğini geride bıraktı ve talep hızla artıyor. Dünya genelindeki 6 milyarı geçen cep telefonu abonesi ve 2 milyara yaklaşan akıllı telefon kullanıcısı, mobil veri servislerine yönelik büyüyen bir açlığı beraberinde getiriyor.

4G teknolojisi dediğimiz yeni nesil mobil ağlar da, standartları 2000’li yılların başlarında belirlenen ve gelinen noktada talepleri karşılamakta zorlanan 3G ağlarının yerine geçmek üzere kurgulanan yeni bir teknolojik adımı simgeliyor.

Aslında burada 4G’ye girmeden önce küçük bir parantez açmak lazım. 3G ağları hayata geçtikten sonra da gelişimini sürdürdü. Zaman içinde 3.5G, 3.9G, 3G+ gibi yeni isimler altında daha hızlı servislerin ortaya çıktığına şahit olduk. Hatta bazıları işi biraz ileri götürerek bu ağları 4G LTE olarak isimlendirme yoluna da gitti (4G LTE, 3GPP tarafından belirlenen 4G standartlarını karşılayabilen bir altyapı değil). Ancak adı ne olursa olsun bu teknolojilerin genel amacı, aslında nispeten düşük maliyetli teknoloji güncellemeleri sayesinde, operatörlerin hâlihazırda büyük yatırımlarla hayata geçirdiği 3G ağlarının ömrünü mümkün olduğunca uzatmaktan ibaretti.

LTE Advanced olarak da isimlendirilen gerçek 4G ise, mevcut altyapının tamamen yenilenmesini gerektiren yepyeni bir teknolojiye karşılık geliyor.

Türkiyede son iki yıldır çıkan amiral gemileri ve minilerinde 4G desteği mevcut.(GM Discovery Elite hariç) Fakat LG G2 nin bazı modellerinde varken bazı modellerinde kapatılmış halde geldi.

I Phone ların 5 ve 6 serilerinde de destek mevcut. Ayrıca Nokia Lumia 925, 1020, 1520 ve 1320 modellerinde de mevcut. Blackbery nin Q10, Z10 ve  Pasaport modellerinde mevcut.

Discovery Elite nin de 4G li ayrı bir modeli mevcut. Asus Zenfone 5 ve 6 ta da 4G desteği mevcut. 4G yi ilk kez barındıran telefonlardan biri de Motorola Atrix.

Samsungun s3 ten itibaren bütün serisinde 4G desteği var.LG G3, LG G2,Xperia Z1s,XperiaZ2, Xperia Z3,Xperia Z1 Compact,Samsung galaxy Alpha,Galaxy S5,Galaxy s4, Galaxy Note 3, Galaxy Note4,Galaxy K Zoom,Turkcell T50,İphone 5c,İphone 6,Lumıa 930,Lumıa 1020,HTC One M8,HTC One Max,HTC One gibi üst segment telefonlarda 4G Teknolojisi yaygın olarak bulunuyor ve bulunmaya devam edecek.

Genelde bilindik olarak ve çok satan modeller 4G Teknolojisini destekliyor. Zaten 4G Teknolojisi en pahalılar ve en iyilerde yer almak zorunda. Bunun nedeni 4G Teknolojisini destekleyen İşlemci chipleri ve bileşenlerinin biraz pahalı olması.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>